Hobby barvy nerchau - Découpage
Art GelDécoupageFixy na textilGlitter LinerHobby Acryl mattHome ArtKreativní sadyMagic DesignMagnetoMalgelPatinaPlátnaReliéfní tmelyŠpachtleŠtětceTextile ArtWindow Art Ke stažení Napište nám Odkazy caparol.gif, 3 kB

Découpage - ubrousková technika

S dekorační technikou découpage dokážete jednoduše a přitom velmi efektně odekorovat téměř každý předmět kolem vás Nerchau Vám poskytne vše, co potřebujete pro svou práci: lepidla, barvy, laky, plátna a štětce. Při technice Découpage (čti dekupáž) používáme pro zdobení a dekorování předmětů motiv natištěný na ubrousku (dvou nebo tří - vrstvém). Nůžkami vystřihneme motiv a pak odstraníme spodní dvě bílé vrstvy ubrousku a nalepíme pouze vrchní – potištěnou vrstvu. K lepení používáme lepidlo na découpage, ubrousek po nalepení splyne s podkladem a výsledek dokonale imituje kresbu. K natření podkladu používáme akrylové barvy.

decoupage-uvod.jpg, 57 kB

Materiály k découpage na pevné podklady:

např. malířské plátno, karton, terakotu, dřevo, keramiku, kámen, kov, sklo, plasty (kromě PE), modelovací hmoty
 • univerzální Découpage lepidlo - Haftgrund
 • akrylové barvy Hobby Acryl matt
 • popraskané efekty dosáhnete s lakem Krakelierlack
 • na závěrečnou úpravu je určen
  • Découpage čirý lak polomatný – Klarlack seidenmatt nebo
  • Découpage čirý lak lesklý – Klarlack glanzend
 • plastických efektů- tzv. 3D decoupage docílíte s odlehčenou modelovací hmotou Plastic Art light
 • prostorový vzhled umocní 3D lak (kapky vody, lesk v očích,...)

K découpage na textil použijte:

 • lepidlo na textil Textil medium
 • barvy na textil: Textil Art

decoupage-pytlik.jpg, 17 kB

Natření podkalové barvy

jnt-decoupage-1.jpg, 25 kB Nejdříve dekorovaný předmět natřeme podkladovou barvou Hobby Acryl matt, která je vhodná na většinu pevných povrchů - např. květináče, podnosy, nábytek, keramiku, sklo, kov, kartón atd. Důležitý je odstín barvy. Měla by být výraznější než bude vrchní a měla by barevně ladit s ubrouskem. Tato podkladová barva bude prosvítat skrz prasklinky.
Rámeček:
Dřevěný rámeček jsme natřeli barvou Hobby Acryl matt číslo 304 - oranžová.

Krakelování

jnt-decoupage-2.jpg, 21 kB Rámeček:
Na část nebo celou plochu rámečku naneste découpage krakelovací lak Krakelierlack. Natřete jednu silnější vrstvu měkkým plochým štětcem. Když je lak suchý, naneste na něj svrchní barvu Hobby Acryl matt. Na již přetřenou plochu se nevracejte štětcem, ihned po natření se samy začnou objevovat prasklinky, vzhledem imitující starý, popraskaný lak. Tip: čím silnější je vrstva krakelovacího laku, tím větší jsou trhliny.

jnt-decoupage-3.jpg, 7 kB

Další možnost: na žlutém květináči s květy je ponechána přirozená barva terakoty a krakelovací lak Krakelierlack je natřen přímo na terakotu. Květináč je pak přetřen žlutou barvou Hobby Acryl matt a poté nalepený ubrousek. Na květináči s tygry jsme použili jen podkladovou barvu, na které je nalepený ubrousek.

Lepení ubrousku

jnt-decoupage-4.jpg, 20 kB jnt-decoupage-5.jpg, 7 kB Z ubrousku vystřihněte motiv.
Na plochu, kde bude ubrousek naneste univerzální lepidlo na découpage - Haftgrund. Přiložte ubrousek a jemným plochým štětcem plochu uhlaďte. Slabou vrstvou lepidla ještě přetřete ubrousek ze svrchnu. Suchý předmět lze přelakovat závěrečným lakem. Klarlack seidenmatt nebo Klarlack glanzend.
Obrázek:
Na sololitovou destičku uvnitř rámečku natřete silnější vrstvu univerzálního lepidla na découpage - Haftgrund. Po zaschnutí na destičku přiložte čtvrtinu ubrousku - pouze svrchní, potištěnou vrstvu, (spodní dvě bílé odstraňte). Přes papír na pečení ubrousek krouživými pohyby zažehlete. Na ubrousek naneste slabou vrstvu univerzálního lepidla Haftgrund, po zaschnutí zprůsvitní. Nakonec můžete vše přetřít závěrečným lakem.

Závěrečné přelakování

jnt-decoupage-6.jpg, 20 kB Pro lepší údržbu předmětu je vhodné na závěr jej přetřít bezbarvým lakem Klarlack seidenmatt - polomatným, nebo Klarlack glanzend - lesklým. Zvláště květináče, do kterých zasadíme květinu do zeminy, musíme nejméně dvakrát- z vnějšku i zevnitř- přelakovat. Zejména pečlivě kolem odtokové dírky tak, aby byla terakota dostatečně izolovaná a nenasála vodu, která by poničila dekorování.