Hobby barvy nerchau - Reliéfní tmely
Art GelDécoupageFixy na textilGlitter LinerHobby Acryl mattHome ArtKreativní sadyMagic DesignMagnetoMalgelPatinaPlátnaReliéfní tmelyŠpachtleŠtětceTextile ArtWindow Art Ke stažení Napište nám Odkazy caparol.gif, 3 kB

Reliéfní tmely

Jedinečné akrylové tmely s různou charakteristikou a použitím najdou využití na většině podkladů a lze je kombinovat s dalšími technikami. Zcela jedinečný ve svém využití je krakelovací tmel, kterým dosáhnete popraskaného povrchu.Prasklinky zvýrazníte vetřením barvy.
tmely-uvod.jpg, 47 kB

Vlastnosti a charakteristika:

  • akrylové tmely, vodou ředitelné, bez zápachu
  • velmi snadno se nanášejí špachtlí, štětcem, houbičkou, plastovým příborem apod.
  • lehce přilnou na veškeré pevné, mastnoty a prachu zbavené povrchy, například kartón, sololit, malířské plátno, dřevo, keramiku, terakotu
  • lze je tónovat pomocí barev Hobby Acryl matt, nebo po zaschnutí přetřít akrylovou barvou
  • schnou volně při pokojové teplotě úměrně síle vrstvy, 2 a více hodin
  • při schnutí nesesychají (minimální objemové změny)

Postup práce na plátně

jnt-tmely-1.jpg, 8 kB Jemný akrylový tmel pro vytváření struktur a reliéfů. Špachtlí naneste vrstvu 2-4 mm na podklad. Čím víc povrch uhladíte, tím víc vyniknou prasklinky. Ihned plochu fénujte ze vzdálenosti 30-50 cm. Je důležité, aby fén měl výkon min. 1200W. Doba sušení je přibližně 10 min a více, podle síly nanesené vrstvy.
Tmel lze probarvit před nanesením akrylovými barvami, na suchý lze malovat barvami Hobby Acryl matt, nanášet další strukturové tmely nebo nalepit ubrousek.
jnt-tmely-2.jpg, 18 kB

Krakelovací tmel Relief

jnt-tmely-3.jpg, 18 kB
Nanesení krakelovacího tmelu
Nejdříve naneste krakelovací tmel Relief.
Návod čtěte o kousek výš.
jnt-tmely-4.jpg, 28 kB
Nalepení ubrousku
Na zcela proschlé plátno nalepte ubrousek lepidlem Haftgrund - univerzálním lepidlem na découpage.Ubrousek lze stříhat, ale motiv fialek je vytrhaný (podrobnosti k ubrouskové technice najdete na stránce Tipy a rady - Découpage).
jnt-tmely-5.jpg, 29 kB
Nanášíme další reliéfní tmely/pasty
Obrázek dotvoříme pomocí reliéfních tmelů. Naneste špachtlí hrubý tmel Grobsand a tmel Dekoschnee. Množstvím naneseného tmelu a špachtlí můžeme ovlivnit vrstvu a drsnost reliéfu, špachtle může po sobě zanechat stopy, tahy apod.
Tip: Postup můžete obrátit. Nejdříve nanesete reliéfní tmely a teprve na něj nalepíte ubrousek.
jnt-tmely-6.jpg, 35 kB
Domalování barvami
Když jsou tmely dostatečně suché, domalujte obrázek - nejvhodnější jsou akrylové barvy Hobby Acryl matt. Tam, kde je krakelovací tmel Relief, jsme nanášeli barvy houbičkou. Prasklinky můžete zvýraznit, pokud do nich vetřete barvu, nebo je naopak ponecháte bílé. V dolní části obrázku jsou barvy naneseny štětcem.